Rusza nowy projekt Fundacji Conteo pt.: „Rzeszowskie Ruchome Szlaki: Inkluzja w Branży Logistycznej”.

2024-07-24

Rusza projekt Fundacji CONTEO pt.: "Rzeszowskie Ruchome Szlaki: Inkluzja w Branży Logistycznej".

Fundacja CONTEO zaprasza do udziału w projekcie „Rzeszowskie Ruchome Szlaki: Inkluzja w Branży Logistycznej”. To propozycja dla osób, których interesuje rozwój osobisty, branża logistyczna oraz zmiana perspektywy w kontekście swoich możliwości. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które są mieszkańcami Rzeszowa, oraz praktyki w wybranych firmach logistycznych dla najbardziej aktywnych uczestników kursu.

Jakie są założenia projektu?

Projekt jest skierowany do osób z niepełnosprawnością ruchową, którzy zainteresowani są aktywizacją zawodową, poznaniem branży logistycznej, możliwością zdobycia nowych kwalifikacji oraz rozwojem osobistym. Ideą projektu jest aktywizacja tych osób oraz zaznajomienie ich z  zawodem spedytora, który umożliwia również pracę zdalną, co może być kluczowe dla osób poruszających się na wózkach. W projekcie zrekrutowanych zostanie 20 osób w wieku od 18 do 55 lat, które są zameldowanie w Rzeszowie.

Dlaczego projekt skupia się na logistyce?

Ponieważ to wciąż bardzo prężnie rozwijająca się branża, a logistyk to jeden z najbardziej poszukiwanych i dobrze opłacanych zawodów dzisiejszych czasów.

Warto wiedzieć, że logistyka to branża wciąż bardzo potrzebna w gospodarce i biznesie, która pozwala skutecznie redukować koszty przedsiębiorstw, zwiększając ich dochody i dając skuteczne narzędzie w walce z konkurencją. Praca w logistyce zapewnia dynamiczny rozwój kariery zarówno w firmach na terenie Polski jaki za granicą. Obecnie szacuje się, że na polskim rynku brakuje około 40% wykwalifikowanych pracowników logistyki, co zwiększa szansę zatrudnienia tym, którzy będą chcieli się w niej rozwijać.

Czym jest logistyka i czym zajmuje się logistyk?

Logistyka jest dziedziną zarządzania, zajmująca się planowaniem łańcucha dostaw, nadzorowaniem oraz organizacją przepływu surowców, materiałów i towarów, od producenta do punktów sprzedaży, a także realizacją dostaw oraz kontrolą przepływu towarów, w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Nad całym procesem czuwa logistyk, który jest odpowiedzialny za dostarczenie danego towaru do klienta we właściwy sposób, oraz w określonym terminie. Dzięki jego pracy działanie firmy, dla której pracuje jest skuteczniejsze i bardziej opłacalne.

Kim jest spedytor i na czym polega jego praca?

Spedytor to osoba odpowiedzialne za organizację transportu towarów w firmach transportowych, w magazynach, portach lotniczych oraz morskich. Głównym jego zadaniem jest zapewnienie, by towar dotarł do celu w dobrym stanie i w określonym czasie.

Co zawiera program projektu?

W ramach projektu „Rzeszowskie Ruchome Szlaki: Inkluzja w Branży Logistycznej”, który finansowany jest ze środków PFRON, odbędzie się:

15 godzin warsztatów grupowych,

–  5 godzin konsultacji indywidualnych dla każdego uczestnika,

–  80 godzin praktyk w wybranych firmach logistycznych, dla 10 najbardziej aktywnych uczestników.

W programie szkoleń odbędą się warsztaty motywacyjne z psychologiem, oraz szkolenia z podstaw dotyczących funkcjonowania branży logistycznej, zwodu logistyka i podstaw pracy spedytora, które poprowadzą specjaliści z branży logistycznej z ponad 20-letnim stażem. W ramach indywidulanych konsultacji, każdy uczestnik otrzyma wsparcie psychologa, który pomoże w przygotowaniu aktualnego CV, poznaniu słabych i mocnych stron beneficjenta projektu, oraz zmotywowaniu i zaktywizowaniu jego działań na rynku pracy.  

Dlaczego warto przystąpić do projektu?

Beneficjenci tego projektu otrzymają podstawową wiedzę z zakresu branży logistycznej oraz specyfiki pracy spedytora, zapoznają się z aktualną sytuacją na rynku pracy w tej branży, a także będą mogli spróbowania swoich sił w praktyce podczas 14 dniowego stażu. Ponadto zyskają większą pewność siebie i motywację do aktywnego poszukiwania pracy, czy świadomość różnych możliwości na rynku pracy, zwłaszcza w branży logistycznej. Udział w warsztatach będzie też dla nich okazją do poznania nowych osób, wymiany doświadczeń oraz spędzenia czasu w miłej atmosferze.

Ponadto branża logistyczna i zawód spedytora wciąż odgrywają  kluczową rolę w dzisiejszej gospodarce. Dlatego poznanie specyfiki tego zawodu daje spore możliwości rozwoju także dla osób z niepełnosprawnościami, o czym będzie można się przekonać podczas warsztatów i szkoleń organizowanych przez Fundację CONTEO.

Wymagane dokumenty:

– oświadczenie o zamieszkaniu na terenie miasta Rzeszowa 

– zaświadczenie o niepełnosprawności ruchowej

– spełnienie wymogu wieku: 18 – 55 lat.

Miejsce realizacji projektu i udogodnienia.   

Zajęcia prowadzone będą od września do listopada, na ternie Rzeszowa, w miejscu dostosowanym dla osób z niepełnosprawnością ruchową, oraz poruszających się na wózkach. Szkolenia prowadzone będą metodą hybrydową stacjonarnie i online, co daje możliwość zdalnego uczestniczenia w części zajęć.

Dokumenty i zgłoszenie prosimy wysyłać na adres: biuro@fundacjaconteo.pl do 15 września 2024 r.  

Kontakt do koordynatorów projektu:

Katarzyna Hnat: 693 421 216

Mateusz Stopa: 509 850 126

 Zadanie „Rzeszowskie Ruchome Szlaki: Inkluzja w Branży Logistycznej” jest realizowane dzięki finansowaniu ze środków PFRON, których dysponentem jest Prezydent Miasta Rzeszowa.